Selectează o Pagină

Vasile Lăzărescu

Vasile Lăzărescu

EROARE: trebuie sa activati Cookie-urile pentru a vota.

(1894-1969)

Vasile Lăzărescu, mitropolit al Banatului (†1969) – înlăturat din scaun de autoritățile comuniste în 1961 pentru că a sprijinit financiar mai multe preotese ale căror soți erau în închisoare. Vasile Lăzărescu, mitropolit. N. 1 ian. 1894, Corneşti (fost Jadani), jud. Timiş, † 21 febr. 1969, la mănăstirea Cernica (înmormântat în catedrala din Timişoara). Liceul de Stat în Timişoara, apoi Facultatea de Teologie din Cernăuţi cu doctoratul în 1920; studii de Pedagogie şi Filosofie la Universităţile din Budapesta, Viena şi Cernăuţi (abs. 1920). Profesor de Dogmatică, Apologetică şi Morală la Institutul Teologic din Sibiu (1920-1924), apoi profesor de Dogmatică şi Apologetică la Academia Teologică din Oradea (1924-1933), duhovnic (1926-1933), redactor al publicaţiei eparhiale „Legea Românească” (1925-1931), preot necăsătorit şi protopop (1926), călugărit în 1928, protosinghel (1928), arhimandrit (1929). La 21 oct. 1933 ales episcop al Caransebeşului, hirotonit la 31 dec. 1933, înscăunat la 15 apr. 1934; la 12 iun. 1940 ales episcop al Timişoarei, înscăunat la 25 mart. 1941; în 1947 devine arhiepiscop, apoi mitropolit al Banatului (instalat la 26 oct. 1947). La cererea autorităţilor comuniste, a fost „pus în retragere” la 18 dec. 1961 şi închinoviat la Cernica. Ca ierarh, a stăruit pentru redeschiderea unor mănăstiri din Banat (Săraca, Partoş, Sf. Ilie de la Izvor, Lipova, Cebza), a îndrumat lucrările de zidire a catedralei din Timişoara (sfinţită la 6 oct. 1946), activitatea Academiilor Teologice din Caransebeş şi Oradea, refugiată la Timişoara după 1941, a buletinelor eparhiale „Foaia Diecezană” – Caransebeş, „Biserica Bănăţeană” – Timişoara şi a revistelor „Duh şi Adevăr”, „Mitropolia Banatului”, „Calendarul Eparhial” ş.a.